pszichológia
Az IQ és az EQ után itt az AQ!
A köztudatban leginkább csak az IQ és az EQ fogalma ismert, pedig van egy harmadik lényeges tényező is, ami nem más, mint az AQ.
Az új klozapin adatok alapján az FDA-nak enyhítenie kellene a hátrányos korlátozásokon
A kezelésre rezisztens szkizofréniában szenvedők klozapin terápiájához társuló mérsékelt neutropenia kockázata alacsony, a súlyos neutropenia kockázata pedig minimális - mutatta ki egy új kutatás.
A szeretetnyelvek után itt vannak a stressznyelvek is
Gary Chapman szeretetnyelv-elmélete után a szakértők szerint fontos megismerni a párunk vagy családtagunk, barátaink stressznyelvét is.
Probiotikum és D-vitamin a kognitív funkciók javítására?
A bélmikrobiom manipulálása és a D-vitamin pótlása enyhítheti a pszichiátriai tüneteket skizofrén betegeknél. Jelen vizsgálatban a probiotikum/ D-vitamin-pótlás hatását próbálták meg felmérni a skizofrén betegek kognitív funkcióira és a betegség súlyosságára vonatkozóan.
Mentális egészség a serdülők és fiatal felnőttek körében, 2006-2019
A fiatalok mentális egészségével kapcsolatos aggodalmak az elmúlt évtizedben egyre csak erősödtek, különösen a mentális terhek COVID-19 világjárvány során tapasztalt növekedése kapcsán. A mentális egészséggel kapcsolatos járóbeteg-ellátások tendenciáinak vizsgálata kulcsfontosságú információkkal szolgál a járulékos tényezők megvilágítása, a veszélyeztetett csoportok azonosítása, valamint a mentális egészségügyi válság kezelésére irányuló stratégiák hatékonysága érdekében.
Milyen jelentősségel bírnak a leggyakoribb álmok, mint a zuhanás, repülés vagy az üldözés?
Egy átlagos ember éjszakánként körülbelül négyszer-hatszor álmodik.
A súlyos mentális betegség hatása a daganatos betegség kimenetelére
A súlyos mentális betegségben (SMI) szenvedők várható élettartama az átlagpopulációhoz képest körülbelül 15-20 évvel rövidebb. Az SMI-vel élő, emellett daganatos megbetegedéssel küzdő személyek esetében a halálozási arányok magasabbak, mint az SMI-ben nem szenvedő népesség körében. Ez az áttekintő elemzés a daganatos megbetegedések kimenetelére gyakorolt hatásokkal kapcsolatban fennálló jelenlegi bizonyítékokat vizsgálta abban az esetben, ha a beteget korábban SMI-vel diagnosztizálták.
Ezért része az életünknek a hazugság
Hazudni csúnya dolog – ezt a leckét megtanultuk kiskorunkban, és erre tanítjuk mi is a gyerekeinket. Ám van egy bökkenő: az életben való boldogulás törvénye felülírja a szép illúziót. Pszichológiai vizsgálatok is alátámasztják: a hazugság a társadalom egyik mozgatórugója.
Lelki életünk a magzati korban - Sejtjeink a szeretetre és a félelemre is reagálnak
Ma már biztosan állíthatjuk, hogy a tanulás magzati létünk során kezdődik el. Népszerű téma ez főleg azoknak, akik gyermekáldás előtt állnak, a tudomány ugyanis bebizonyította, hogy a szülői környezet képes epigenetikus változásokat előidézni a következő generációkban. Elmondhatjuk tehát, hogy a szülő kezében nagy a felelősség, hisz ő lesz az, aki magzata lelki életét elsődlegesen alakítja.
Beszédfelismerésen alapuló technológiák a mentális betegségek szolgálatában
A mentális betegségek egyre nagyobb terhet rónak a társadalomra, korai felismerésük égető probléma, mégsem jut erre a területre elegendő erőforrás. A mesterséges intelligencia, a gépi tanulás a szakemberek munkáját nagyban segítheti a betegségek diagnosztizálásában, illetve a kontrollvizsgálatok során, és a gyógyszerbeállítást követő állapotváltozások detektálásában támogathatja a szakemberek munkáját.
Kérem vissza a gyerekkoromat! A parentifikáció sokakat kísért
Manapság egyre többször hallani az ún. parentifikációról, vagyis amikor a gyermeket szülői szerepbe kényszerítik. Bár ez régebben elfogadottabb volt, hogy a gyerekekre egyfajta mini felnőttkét tekintettek, ám bármelyik korosztályt is képviseljük, ha ebben nőttünk fel, az bizony sokszor rányomja a bélyegét az életünkre.
A legjobb pszichológiai, önismereti könyvek
Az önismeret, a tudatos gondolkodás egyre inkább kerül előtérbe napjainkban. Ezért összeszedtünk pár ilyen témájú könyvet, melyek igen hasznos segítséget nyújthatnak a mindennapokban.
Miért nem működik a pszichoterápia? Gyakran ez a 3 ok áll a hátterében
Manapság egyáltalán nem furcsa, ha valaki pszichológushoz, pszichoterápiára jár. Bár a legtöbbeknél igen sokat segít, ennek ellenére vannak, akik úgy érzik, nem működik náluk. Összeszedtük, mik lehetnek ennek az okai.