trombinfó
Pitvarfibrilláció: már közepes stroke kockázat esetén is javasolt az antikoaguláns kezelés
A kardiológiai irányelvekben jelenleg eltérő javaslatokat találunk arra vonatkozóan, hogy a pitvarfibrilláló betegeknél mely esetekben érdemes antikoagulációs terápiát alkalmazni a stroke megelőzésére. Egy új vizsgálat szerint az európai irányelvek lehetnek a mérvadóak: eszerint már egyetlen plusz rizikótényező jelenléte esetén is érdemes orális antikoagulánst alkalmazni.
Nemcsak Nőnapra…
Az Európai Kardiológus Társaság (ESC) 2015. márciusban megjelent közleményében felhívja a figyelmet a nők kardiovaszkuláris veszélyeztetettségére. A szív- és érrendszeri megbetegedések (CVD) a nők 51%-ának halálozásáért felelnek Európában, ezzel szemben az emlőrák a nők 3%-ának halálát okozza.
Pitvarfibrilláló beteg antikoaguláns kezelése beszűkült vesefunkció esetén
Az 1945-ben született férfibeteg kórelőzményében több mint 10 éve ismert 2-es típusú diabetes mellitus, hypertonia betegség szerepelnek. Retina leválás miatt szemészeti beavatkozás történt korábban.
Mi a megfelelő anticoaguláns terápia?
72 éves férfi, kb. 20 éve ismert hipertóniával, jól beállított terápia mellett is időnként jelentkező vérnyomáskiugrásokkal. Ismert perifériás érbetegség. Évekkel ezelőtt mindkét oldali csípőprotézis műtéte volt. 2002-ben sipoly miatt bal oldali TEP eltávolítás, azóta a mozgása jelentősen korlátozott.
Sürgős ACBG műtét és egy csekklista – hatékony, egyszerű eljárás a betegellátás javítása érdekében
Az utóbbi évtizedekben a koronária betegek ellátásában a perkután intervenció (PCI) széles körű elterjedése lecsökkentette az ACBG (aorto-coronaria bypass grafting) műtétek számát, de számos indikációban ma sem helyettesítheti a műtétet a PCI.
Szívbetegség és környezeti ártalmak
Európában a lakosság mintegy harmada városokban él, ahol a környezeti ártalmak gyakoribb előfordulása egészségkárosodáshoz vezethet. A WHO definíciója alapján az európaiak 90%-a van kitéve a légszennyezés hatásainak.
A mediterrán diéta jótékony hatása
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésének lehetőségeit régóta kutatják; egy egyszerű, és széles körben alkalmazható módszer alkalmazása jelentős mértékben csökkenthetné a morbiditást és mortalitást.
„Adjunk, vagy ne adjunk?” - O2 terápia alkalmazása STEMI-ben
Az akut, ST-elevációval járó miokardiális infarktus (STEMI) esetén évtizedek óta rutin eljárás az oxigén adása. Az oxigénterápia előnyeiről, vagy esetleges hátrányairól azonban kevés adat áll rendelkezésünkre ebben a betegcsoportban.
Sosem késő
Az esetleírásban szereplő nőbeteg jelenleg 70 éves. Távolabbi kardiovaszkuláris kórelőzményében hipertónia, 1994-ben lezajlott myocardialis infarctus szerepel, mely miatt trombolízis történt.
Egészséges külső, beteg belső
Jelenleg 79 éves férfibeteg; 1991 óta áll kezelés alatt, akkor enyhe hypertonia miatt szedett atenololt hosszú évekig. Mindig keményen és rendszeresen sportolt. Részben sportsérülések, részben a kor okozta degeneratív ízületi problémák miatt bal térd és jobb csípő protézis implantáció történt. A sportot ezekkel is folytatta tovább. 3 évente kardiológiai átvizsgálás (echocardiographia, ergometria), negatív eredmény, kiváló teljesítőképesség volt látható.
Kiszámítható antikoaguláns kezelés pitvarfibrillációban
B. B., 67 éves férfibeteg, kórelőzményében számos kardiovasculáris rizikófaktor szerepel (pl. hypertonia, hypercholesterinaemia, obesitás, pozitív családi anamnézis), illetve orális antidiabetikummal kezelt diabetes mellitus, hyperurikaemia. Évtizedekkel ezelőtt paroxizmális pitvarfibrilláció, syncope, ill. Holter EKG vizsgálattal igazolt tünetképző pausa miatt VVI típusú pacemaker implantációra került sor, a tartós antikoagulálás később (ismeretlen okból) elmaradt, a beteg elmondása szerint ritmuszavara a műtétet követően soha nem volt.
Mélyvénás trombózis miatt antikoagulált, pitvarfibrilláló beteg TIA-ja
Milyen orális antikoagulánst válasszunk?
67 éves férfibeteg. A Neurológiai Klinikáról kérik kardiológiai vizsgálatát, mivel néhány napja egy TIA zajlott nála. Kb. 20-25 percen át nem tudott beszélni, a jobb kezét nem tudta mozgatni, zsibbadt a jobb lába. Mindez átmeneti volt. A Neurológián készült koponya CT és Carotis-Doppler, gyakorlatilag mindkettő negatív volt. Embóliaforrás keresés miatt kérik kardiológiai vizsgálatát.
A hirtelen halál megelőzése: lehetőségek napjainkban – kihívások a jövőben
A hirtelen halál az iparilag fejlett világban az összhalálozás 20%-áért felelős. A fatális esemény hátterében leggyakrabban hirtelen szívhalál (SCD – kamrafibrilláció vagy aszisztólia) áll, amely a tünetek kezdetétől számítva egy órán belül következik be. Az eseteket időről-időre nagy médiavisszhang kíséri, hiszen a tragédia az egészségesnek gondolt sportolókat sem kíméli.