Szakma

Árral szemben: kognitív károsodás megelőzésének lehetőségei hipertóniában

10-20 év krónikus hipertónia után néhány éven belül jelentkezhetnek az enyhe kognitív károsodás tünetei. A krónikus agyi hipoperfúzió következtében jelentkező tünetek a mindennapi életre eleinte alig vannak hatással, így nehéz őket felismerni. Éppen ezért a vérnyomás-kontroll mellett érdemes előre gondolkodni. Időben beavatkozva jobb prognózisra számíthatunk.

2020.11.05. Háziorvostan

A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 2. rész

A vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.

2020.11.05. Pszichiátria

A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 1. rész

Vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.

2020.11.04. Pszichiátria

D-vitamin szerepe a Covid-19 fertőzésekben

A tanulmány célja a 25-hydroxyvitamin-D szérumszintek (D3Vit), és nemkívánatos klinikai kimenetelekre gyakorolt hatása, valamint az immunfunkciók és a SARS-CoV-2 fertőzés miatti mortalitás paraméterei közötti összefüggés vizsgálata. A tanulmányban 235 fő Covid- 19 fertőzött beteg kórházi adatai kerültek elemzésre.

A Parkinson-kór és a Covid-19 miatti halálozás

Egy 80 000 beteg részvételével készített új vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy azok esetében, akik Parkinson-kórban (PD) szenvednek, 30%-kal nagyobb a Covid-19 miatt bekövetkező halálozás kockázata, mint azok esetében, akik nem szenvednek neurodegeneratív betegségben.

2020.11.02. Neurológia

Antibiotikumok és orális fogamzásgátlók: aggódnunk kellene?

Miután az orális fogamzásgátlók először elérhetővé váltak, aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az antibiotikumok befolyásolhatják azok hatékonyságát. A farmakokinetikai kimeneteleket és az ovulációgátlást vizsgáló tanulmányok áttekintése során azonban a CDC kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a gyakran alkalmazott nem enziminduktor antibiotikumok nem rontják az orális fogamzásgátlás hatékonyságát.