Szakma

Van-e újdonság a szívelégtelenség kezelésében? 2.rész

Amikor a Glasgow Egyetem professzora, John McMurray az Európai Kardiológus Társaság (ESC) párizsi kongresszusán ismertettette a DAPA-HF (Dapagliflozin in Patients with Heart Failure and Reduced Ejection Fraction) vizsgálat kétségkívül pozitív eredményeit, úgy érezte, mérföldkőhöz értünk az orvoslás történetében.

2019.11.08. Kardiológia

Középfülgyulladás: biofilmen a kórokozó közösségek

A középfülgyulladás világszerte gyakori megbetegedésnek számít, elsősorban a gyermekeket érinti. A krónikusan elhúzódó és a visszatérő fertőzések kapcsán előtérbe került a baktériumkolóniák által képzett biofilm szerepe. Egyre többet tudhatunk a baktériumok működéséről és a biofilm összetételéről, éppen ezért érdemes a középfülgyulladásra is új szemmel tekintenünk. Célkeresztben a biofilm, mint új terápiás célpont.

Védett nők: rendkívül alacsony HPV prevalencia Ausztráliában 9 évvel a védőoltás bevezetése után

Ausztráliában 2007-ben kezdődött meg az az oltási program, ami a 4-komponensű HPV elleni védőoltást tette elérhetővé a 12-13 éves lányok körében. A program a 14-26 éves fiatal nők oltásával egészült ki. Ezt követően került sor 2015-ben a HPV prevalencia vizsgálatára a 18-26 éves női korosztály körében. Cikkünk a program eddigi eredményeit ismerteti.

2019.11.07. Védőoltások

Conjuctivitis és a dupilumab

Egy friss tanulmány a conjunctivitis dupilumab klinikai vizsgálatokban való előfordulását és a betegség kockázati tényezőit vizsgálta. A kutatók a dupilumab AD, asthma, orrpolyppal járó krónikus rhinosinusitis és eozinofil oesophagitis (EoE) kezelésére történő alkalmazását vizsgáló placebo kontrollált tanulmányokat értékeltek.

2019.11.07. Bőrgyógyászat

Csontvesztés vizsgálata perimenopauzában

A perimenopauza késői és a menopauza korai szakaszában a csontvesztés felgyorsul. Az utolsó menstruációs periódus dátuma annak befejeződése után 1 évvel adható meg, és ekkorra a gyors csontvesztési fázis zöme már lezajlik. A csontvesztés korai kimutatása ezért döntő fontosságú.

5 fontos tudnivaló a zoonózisokról 1.rész

Az állatokról emberre terjedő fertőzések, azaz a zoonózisok egyre gyakoribbá váló megbetegedések. Bár sokaknak először az Ebola jut az eszébe, az igazság az, hogy számos zoonózist akár otthon vagy a mindennapi tevékenységek közben is elkaphatunk.

2019.11.06. Háziorvostan

Hol tart a szakmai intervenció az antibiotikum rezisztencia idején?

A túlzott antibiotikum-használat az antimikrobiális rezisztencia egyik központi témájává vált az elmúlt években. A probléma érdekessége, hogy az antibiotikum-használat az alap- és szakellátást egyaránt átívelő, a legtöbb orvosi szakterületet érintő gyakorlat, így az észszerű használat mellett szóló ún. antimicrobial stewardship programok (ASP) fő kihívása a szakmai szereplők megszólítása és az antibiotikum-használat újragondolása.

Van-e újdonság a szívelégtelenség kezelésében? 1.rész

Amikor a Glasgow Egyetem professzora, John McMurray az Európai Kardiológus Társaság (ESC) párizsi kongresszusán ismertettette a DAPA-HF (Dapagliflozin in Patients with Heart Failure and Reduced Ejection Fraction) vizsgálat kétségkívül pozitív eredményeit, úgy érezte, mérföldkőhöz értünk az orvoslás történetében.

2019.11.05. Kardiológia