Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Új kardiovaszkuláris kockázati marker diabetesben?
A 2-es típusú cukorbetegeknél körülbelül kétszer nagyobb a kockázata annak, hogy életük során érelmeszesedéssel összefüggő szív- és érrendszeri betegség, például szívroham vagy stroke következik be.
A súlyos mentális betegség hatása a daganatos betegség kimenetelére
A súlyos mentális betegségben (SMI) szenvedők várható élettartama az átlagpopulációhoz képest körülbelül 15-20 évvel rövidebb. Az SMI-vel élő, emellett daganatos megbetegedéssel küzdő személyek esetében a halálozási arányok magasabbak, mint az SMI-ben nem szenvedő népesség körében. Ez az áttekintő elemzés a daganatos megbetegedések kimenetelére gyakorolt hatásokkal kapcsolatban fennálló jelenlegi bizonyítékokat vizsgálta abban az esetben, ha a beteget korábban SMI-vel diagnosztizálták.
Demencia kockázat és epilepszia?
Idősebb emberek esetében az epilepszia összefüggésbe hozható kognitív zavarokkal, potenciálisan a demenciával. Továbbra sem világos azonban, hogy az epilepszia milyen mértékben növelheti a demencia kockázatát, hogyan viszonyul más neurológiai állapotokhoz, illetve a különböző kardiovaszkuláris kockázati tényezők miként befolyásolhatják ezt a kockázatot.
Észlelés és memória változás Covid-19 után
A 2019-es súlyos akut légzőszervi szindróma 2-es koronavírusa (SARS-CoV-2) által okozott betegség (Covid-19) utáni kognitív tünetek jól ismertek. Nem világos, hogy léteznek-e objektíven mérhető kognitív deficitek, és hogy ezek mennyi ideig maradnak fenn.
A közeljövő terápiái dermatomyositisben
Az egészségügyi állapotok kezelésében elért előrelépések ritkán jelennek meg egyenes vonalban. Gyakran az előrelépés megáll aztán újra megjelenik, és ez alól a cutan lupus és a dermatomyositis (DeM) kezelésére szolgáló terápiák sem jelentenek kivételt.
Legionella pneumonia: miért nehéz a diagnózis?
A Legionella pneumonia magas mortalitással járó fertőzés, melynek időben történő kezelése életmentő.
Csodagyógyszer-e a metformin?
A metformin a 2-es típusú cukorbetegség első vonalbeli kezeléseként az Egyesült Államokban a legszélesebb körben felírt gyógyszerek közé tartozik. Csak 2021-ben a klinikusok több mint 91 millió alkalommal írták fel a gyógyszert - a 2004-es 40 millióhoz képest.
A növényi alapú étrendek és a csípőtáji törés kockázata
Korábbi kutatások megállapították, hogy a vegetáriánus étrend alacsonyabb csontsűrűséggel és a csonttörések magasabb kockázatával jár együtt, de ezek a vizsgálatok nem tettek különbséget a növényi eredetű élelmiszerek minősége között.
A protonpumpagátlók káros hatásai cukorbetegségben
A protonpumpagátlók (PPI-k) kardiovaszkuláris (CV) kimenetelekre és mortalitásra gyakorolt kedvezőtlen hatásáról számoltak be a népesség körében. A kutatók ezért megvizsgálták a PPI-k hatását a CV kimenetelére, illetve a teljes mortalitásra azoknál a diabetes mellitusban (DM) szenvedő idős embereknél, akikre vonatkozóan nem tisztázott a lefolyás.
Egy tanulmány szerint a spironolakton nem növeli a rák kockázatát
A bőrgyógyászati panaszok miatt naponta spironolaktonnak kitett nőknél nem volt nagyobb az emlő- vagy nőgyógyászati rák kialakulásának kockázata, mint a nem kitett nőknél.
Súlyos gondok az angol gyermekkori védőoltási rendszerében
Nagy-Britannia 2024. február végén kampányt indít a gyermekkori oltási arányok növelésére, közölték az egészségügyi hatóságok, az oltási arányok csökkenésének "sürgős megfordítására" törekedve, mivel az országnak egy egyre súlyosbodó kanyarójárvánnyal kell szembenéznie.
A májzsugorodás és hepatikus encephalopathia nehéz diagnózisa demenciában
A demencia és a hepatikus encephalopathia (HE) klinikai elkülönítése kihívást jelent. A demens betegeknél a nem diagnosztizált májzsugorodás a HE kezelésének elmulasztott lehetőségeihez vezethet.