Szakma

Új terápiás lehetőségek menopauzában?

A fezolinetant (márkanév: Veozah), egy nem ösztrogén-alapú, 45 mg-os, szájon át szedhető olyan gyógyszer, ami az első neurokininreceptor-antagonista, melyet az FDA engedélyezett a menopauza okozta vazomotoros tünetek, köztük a hőhullámok és az éjszakai izzadás kezelésére.

A policisztás ovárium szindróma rövidebb élettartammal jár?

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) újabb adatok szerint megrövidítheti a nők élettartamát. A közel 10.000 PCOS-ban szenvedő nő és kontrollcsoport bevonásával végzett finnországi vizsgálatban a PCOS-ban szenvedő nők átlagosan egy évvel korábban haltak meg, mint a hasonló korú társaik, elsősorban a keringési rendszer betegségei, daganat és cukorbetegség miatt.

Az L-metilfolát mint kiegészítő terápia súlyos depresszióban

Az összefoglaló célja az L-metilfolát (LMF) súlyos depressziós rendellenesség (MDD) kiegészítő terápiájaként való alkalmazásának lehetőségeinek vizsgálata, valamint a túlsúlyos/elhízott és krónikus gyulladásban szenvedő betegek jelenlegi kezelési hiányosságainak betöltésében játszott szerepének értékelése.

2023.07.13. Pszichiátria

A juvenilis idiopátiás arthritis és a reumatoid arthritis kockázata lisztérzékenységben

A lisztérzékenység számos immunmediált betegséggel társul, de a lisztérzékeny és a juvenilis idiopátiás arthritis (JIA) vagy a rheumatoid arthritis (RA) közötti végleges epidemiológiai összefüggést nem sikerült megállapítani. A JIA és az RA kockázatát számszerűsítettük a lisztérzékeny betegek körében egy népesség-alapú kohorsz segítségével.

A menopauza kezelésének buktatói

Az összetett, bioazonos hormonterápia - tablettákban, krémekben vagy pelletekben - a perimenopauza vagy a menopauza tüneteire történő off-label felírása jogi kockázatot jelenthet az orvosok számára, mivel a termékek hatásának nincs tudományos alátámasztása - állítja egy szakértő az Amerikai Szülész-nőgyógyászok Kollégiumának (ACOG) 2023-as éves ülésén.

A probiotikumok hatása depresszióban

A mikrobióta-bél-agy tengely ígéretes célpontja a hangulatzavarok újszerű kezeléseinek, például a probiotikumoknak. Egy vizsgálat célja az elfogadhatósági és tolerálhatósági adatok és a beavatkozás hatásméretének becslése volt a probiotikumok kiegészítő kezelésként történő alkalmazására vonatkozóan súlyos depressziós zavarban (MDD) szenvedő betegek esetében.

2023.07.06. Pszichiátria

A mentális egészség és a szellemi tevékenységek védelme allergiaszezonban

Allergiaszezonban nem csak a túlérzékenység miatt jelentkező panaszok ronthatják a szellemi teljesítőképességet, hanem a rosszul megválasztott vagy nem megfelelően alkalmazott allergiaellenes szerek is kedvezőtlenül hatnak a mentális funkciókra. Egyes második generációs antihisztaminok azonban hatékonyabb megoldást jelenthetnek a nem kívánt hatások leküzdésében, mint gondolnánk, ráadásul nem kizárólag az allergiás tünetek enyhítésén és megszüntetésén keresztül!

A dohányhevítő rendszer kevésbé befolyásolja a csontanyagcserét, mint a cigaretta

Összetett csontkultúrán modellezték a dohányfüst, illetve a hevített dohány-aeroszol molekuláris hatásait. Az eredmények a csontritkuláshoz vezető folyamatok vonatkozásában alátámasztani látszanak azt a feltevést, hogy a cigaretta füstmentes alternatívájaként a dohányhevítő rendszer használata potenciálisan csökkentheti a dohányzással járó egészségügyi kockázatot.

Egy mesterséges intelligenciamodell az emlőrák kockázati mérésére?

A negatív szűrési eredményt követő pontos emlőrák-kockázatbecslés jobb stratégiákat hozhat létre a korai felismerés érdekében. Egy retrospektív megfigyeléses, párosított eset-kontroll vizsgálatot terveztek az Egyesült Királyságban a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat mammográfiás képadatbázisának felhasználásával 2010 február-2019 szeptemberig.

2023.07.05. Radiológia