Egy új antibiotikum: a tüdőgyulladás új gyógyszere?
Egy nemzetközi, 3. fázisú vizsgálatban az imipenem-cilastatin-relebaktám nem bizonyult rosszabbnak a piperacillin-tazobaktámnál a kórházban szerzett bakteriális tüdőgyulladásban (HABP) vagy lélegeztetőgéppel összefüggésben kialakult bakteriális tüdőgyulladásban (VABP) szenvedő, kritikus állapotú betegek kezelésében, hasonló biztonságossági profil mellett.
A bizonyítékok a gyakorlatban: elektrolit-zavar- és vasterápia szívelégtelenségben
Az ásványianyag-rendellenességek a szívelégtelenség (HF) gyakori szövődményei. Különösen a dyskalaemia, a hyponatraemia és a hypomagnesaemia gyakori, a hypo- és hyperkalaemia a HF-betegek több mint 40%-ánál, a hyponatraemia 18-27%-ánál, a hypomagnesaemia 7-52%-ánál, a foszfátegyensúlyzavar pedig 13%-ánál figyelhető meg. Ezek a rendellenességek a HF súlyosságának mutatóiként szolgálnak, és szoros összefüggésben állnak a megbetegedés és a halálozás fokozott kockázatával. A neurohumorális aktiváció, beleértve a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszert (RAAS), a szimpatikus idegrendszert és a vazopresszint, a HF-gyógyszerek, mint a diuretikumok és a RAAS-gátlók, valamint a kísérő betegségek, mint a krónikus vesebetegség, megzavarhatják az ásványi anyagok homeosztázisát.
Húgyúi fertőzések az alapellátásban: Új irányelvek
Az alapellátásban gyakran találkozunk húgyúti fertőzésekkel (ÚTI), ezért ezek megelőzésére, diagnózisára és kezelésére vonatkozó irányelvek hasznosak abban, hogy megerősítsük tudásunkat azokon a területeken, ahol tudjuk, mit csinálunk, és frissítsük ismereteinket a bizonytalan területeken.
A SCOHRE 10 javaslata a dohányzás visszaszorításához
A Dohányzás Visszaszorításának és az Ártalmak Csökkentésének Nemzetközi Szövetsége (SCOHRE) a 7. No Smoke Summit konferencián ismertette 10 pontból álló népegészségügyi ajánlását a dohányzás káros hatásainak korszerű és hatékony csökkentése érdekében. A javaslatcsomagot Lina Nikolopoulou, a MINDVIEW alapítója és igazgatója, a SCOHRE vezetője ismertette, akinek nevéhez számos innovatív program és egészségügyi közvélemény-formáló kampány fűződik.
Az intersticiális tüdőbetegség kezelése intenzív osztályon
Az intersticiális tüdőbetegség (ILD) a parenchymás tüdőbetegségek változatos csoportját foglalja magában, amit különböző mértékű gyulladás és/vagy fibrózis jellemez. Az ILD-ben szenvedő betegek gyakran szorulnak kórházi kezelésre, sokuk intenzív osztályra kerülnek, leggyakrabban légzési elégtelenség miatt. Az ILD diagnózisa és kezelése az intenzív osztályon egyedülálló kihívást jelent.
A hyperkalemia kezelése: az új káliumkötők szerepe
A hyperkalemia egy, a klinikai gyakorlatban gyakran előforduló, potenciálisan életveszélyes állapot, különösen a krónikus vesebetegségben, szívelégtelenségben, cukorbetegségben és magas vérnyomásban szenvedő, valamint a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer gátlóival (RAASi) kezelt betegek körében.
Áttekintés a pitvarfibrillációról
Az Egyesült Államokban körülbelül 10,55 millió felnőtt szenved pitvarfibrillációban (AF). Az AF a stroke, a szívelégtelenség, a szívinfarktus, a demencia, a krónikus vesebetegség és a halálozás fokozott kockázatával jár.
Egészségügyi tevékenységet érintő jogi szabályozás 2.
Tájékoztatási kötelezettség elmulasztásából eredő kártérítési igényeken alapuló 2018-2020 közötti bírósági ítéletek kvantitatív alapú elemzése.
Egészségügyi tevékenységet érintő jogi szabályozás 1.
„Ha tudtam volna...”,a tájékoztatási elégtelenség buktatói.
Egy csecsemő kiütéseinek története
A klinikusoknak a legvalószínűbb diagnózisok közül a cinkhiányt kell figyelembe venniük azoknál a koraszülötteknél, akiknél kezelésre nem reagáló, erythemás, pikkelyes, élesen elhatárolt kiütések jelentkeznek. Egy esettanulmány szerzői egy 5 hónapos, 26 hetes terhesség után koraszülöttként világra jött, kiütései miatt sürgősségi osztályra került 5 hónapos csecsemő esetéről számoltak be. A kiütés a fej, a nyak, a gát és a genitáliák területén lévő erythemás, pikkelyes, kérges bőrelváltozásokból állt; egyéb tünetek között szerepelt az ingerlékenység és a hasmenés. A kezdeti differenciáldiagnózisban ekcéma, allergia és fertőzés szerepelt.
Finerenon: egy áttörést jelentő mineralokortikoid receptor antagonista
Az aldoszteront a mellékvesekéreg zona glomerulosájában termelődő mineralokortikoid hormonként kategorizálják. Az aldoszteron jelentős hatást fejt ki a nátrium- és vízvisszatartásban, valamint a szív remodellingjében, elősegítve a fibrózist, és ezeket a káros hatásokat idővel a mineralokortikoid receptor antagonisták (MRA) ellensúlyozták. A spironolakton, egy széles körben használt és hatásos nem-szelektív MRA, azonban súlyos mellékhatásai vannak, mint a gynecomastia és a hyperkalemia. Az eplerenon, egy másik második generációs MRA, bár nem-szteroid és szelektív, hyperkalémiát okoz és károsan befolyásolja a vesefunkciókat.
Kezeletlen meddőség és szisztémás autoimmun reumás betegség
A termékenységi kezelésben nem részesült, meddőséget átélt nőknél 25%-kal magasabb a szisztémás autoimmun reumás betegség (AIRD) kockázata a szülést követő 9 évben, mint azoknál, akik nem tapasztaltak meddőséget. Az összefüggés a kedvezőtlen terhességi kimenetel figyelembevétele után is fennállt.
Mikroműanyagok az emberi agy szaglógumójában
Egy esettanulmányban 15 elhunyt személy szaglógumóját elemezték mikro-Fourier transzformációs infravörös spektroszkópiával, és 8 személy szaglógumójában mutatták ki mikroműanyagok jelenlétét. Az elsődleges formák részecskék és szálak voltak, a leggyakoribb polimer pedig a polipropilén volt.