Szakma

A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata

A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.

A szepszisre figyelmeztető rendszerek: szisztematikus áttekintés és metaanalízis

A szepszis korai felismerése és kezelése döntő fontosságú a betegek túlélése szempontjából. A sürgősségi osztályok kulcsszerepet játszanak a szepszis ellátásban, de a nagy betegforgalom miatt az időben történő reagálás kihívást jelent. A szepszisre figyelmeztető jeleket a diagnózis, illetve az ellátás megkezdésének felgyorsítására javasolják, a Túlélni a Szepszist Kampány (Surviving Sepsis Campaign) iránymutatása szerint. Egy vizsgálat a szepszisre figyelmeztető rendszereket és a betegek állapota közötti kapcsolatot vizsgálta a sürgősségi betegellátásban.

2024.10.01. Egyéb

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés és a metabolikus szindróma transznemű veteránok körében

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés (GAHT) transznemű személyek számára a nemi diszfória csökkentése és az életminőség javítása érdekében alkalmazott, gyakori terápia. A GAHT hosszú távú hatásainak feltárása továbbra is prioritást élvez a transzneműekre vonatkozó egészségügyi kutatások terén. Egy vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a nemi hormonok (ösztradiol és tesztoszteron) kapcsolatban állnak-e a metabolikus szindróma kialakulásával a transznemű veteránok esetében, a cisznemű veteránokhoz viszonyítva.

Influenzafertőzés és akut szívinfarktus

Az akut légúti fertőzések akut szívinfarktust válthatnak ki. Egy vizsgálat célja az volt, hogy számszerűsítse a laboratóriumban igazolt influenzafertőzés és az akut szívinfarktus közötti összefüggést, különösen az ismert koszorúér-betegséggel rendelkező és nem rendelkező betegek esetében.

2024.09.26. Kardiológia

Stroke megelőzés pitvarfibrillációban dabigatránnal

A pitvarfibrilláció (AF) növeli a stroke és az elhalálozás rizikóját. A K-vitamin-antagonista hatóanyagok (pl. warfarin) ugyan lehetőséget kínálnak a rizikócsökkentésre, azonban a kontroll terápiával való összehasonlításban emelik a hemorrhagiás események kockázatát. Emellett a K-vitamin-antagonisták alkalmazása nehézségekbe ütközhet gyógyszerekkel és ételekkel kialakuló interakcióik, valamint a rendszeres laboratóriumi monitorozás szükségessége miatt. A dabigatrán mint direkt orális antikoaguláns hatóanyag, a trombin inhibitora, alternatívát kínál a stroke megelőzésére AF-ban1.

2024.09.23. Háziorvostan

Új célzott terápia glióma kezelésére

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) jóváhagyta a vorasidenib (Voranigo, Servier) alkalmazását bizonyos izocitrát-dehidrogenáz (IDH) mutáns diffúz gliomák kezelésére, ami az első célzott terápia jóváhagyását jelenti az ilyen típusú agydaganatokra. Konkrétan az IDH1 és IDH2 szájon át szedhető célzott gátlóját engedélyezték a műtétet követően olyan felnőttek és 12 éves vagy idősebb gyermekek esetében, akiknek 2-es fokozatú asztrocitómájuk vagy oligodendrogliomájuk van, és érzékenyek az IDH1 vagy IDH2 mutációjára. Az FDA szerint a műtét magában foglalja a biopsziát, a részleges reszekciót vagy a teljes reszekciót.

2024.09.23. Neurológia

Génterápia A típusú hemofília kezelésére?

A Pfizer A típusú hemofília elleni génterápiája jelentősen csökkentette az egy éven belül bekövetkező vérzéses epizódok számát e ritka betegségben szenvedő betegeknél egy késői stádiumú vizsgálatban, és mindent egybevetve jobban teljesített, mint a jelenleg alkalmazott kezelések - közölte a vállalat szerdán.

2024.09.20. Egyéb