Diverticulitis: melyik a biztonságos kezelési mód? 1.rész
A diverticulitis-ben szenvedő járóbetegek amoxicillin-klavulánsavval történő kezelése ugyanolyan hatásos, mint a metronidazol plusz fluorokinolon-kezelés, - derült ki egy vizsgálatból, amit február 22-én online formában tettek közzé az ’Annals of Internal Medicine’ szaklapban.
A psoriasis regiszter alapú vizsgálata normál terhességi kimeneteleket állapított meg
A psoriasisban szenvedő nők egészséges terhességi kimenetelekre számíthatnak az általános népességéhez hasonló arányban, - derül ki a kérdést tanulmányozó eddigi egyik legnagyobb vizsgálatából.
A gyermekkori D-vitamin szükségletről
A D-vitamin nem vitamin, csupán orvostörténeti okokból nevezzük így. Valójában egy, a napfény hatására az emberi szervezetben kialakuló, vagy a táplálékkal bekerülő előanyag, amiből számos lépésben aktiválódik egy szteránvázas hormon.
Előnyős lehet a metformin elhízott gyermekekben?
A metforminnak „mérsékelten” kedvező hatása volt az elhízott kisgyermekek testsúlyára és inzulinrezisztenciájára, - derül ki egy szisztematikus áttekintésből.
Milyen különbségek vannak a füst és az aeroszol között?
Videósorozatunkban kutatók adnak magyarázatot a dohányzás mögött álló tudományos kérdésekre az Open Science konferencián.
A Covid-19 és az ischaemiás stroke
Egy közel 28 000, sürgősségi osztályról származó egészségügyi rekord feldolgozásával készült áttekintés megállapította, hogy a Covid-19 megbetegedéssel diagnosztizált betegek kevesebb, mint 2%-a szenvedett ischaemiás stroke-ot, de azoknál, akiknél ez előfordult, nagyobb volt a hosszú távú ápolás szükségességének kockázata a kórházi elbocsátást követően.
Szepszis idősekben: a halálozási ráta trendelemzése
A szepszis betegségterhe globális szintű egészségügyi problémát jelent. Célunk a halálozási arány (’case fatality rate’; CFR), és a CFR előrejelző tényezőinek értékelése 2009 - 2016 között egy olasz általános kórházban kezelt, szepszisben szenvedő betegek esetében, kockázati pontszám szerint kategorizálva.
Mi a helyes eljárás a COVID-19 vakcináció során a háziorvosi rendelőben?
A koronavírus elleni védőoltások beadásának egy része a háziorvosi rendelőkre lett kiosztva. Hogy felkészült-e egy rendelő erre a funkcióra, azt nehéz megmondani, hiszen minden rendelő adottsága más és más. Annyi bizonyos viszont, hogy tömeges oltás elvégzésére a háziorvosi rendelők Magyarországon alkalmatlanok.
SARS-CoV-2 ellenes antitestek méhlepényen keresztüli átvitele
Az anyai eredetű antitestek kulcsfontosságú szerepet töltenek be az újszülöttek immunitásában. Ha megértjük a súlyos akut respiratorikus szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) fertőzésre adott anyai antitest-válaszok dinamikáját a terhesség alatt és az ezt követő, méhlepényen keresztüli ellenanyag-átvitelt, az tájékoztatást adhat az újszülöttek kezeléséről, valamint az anyát érintő oltási stratégiákról.
A Covid-19 és ITO-n kezelt gyermekek. 2. rész
Csak keveset tudunk azokról a gyermekekről, akiknél olyan súlyos a Covid-19 megbetegedés lefolyása, hogy intenzív osztályos ellátást igényelnek, mivel viszonylag kevesen vannak, de az országos nyilvántartásból származó előzetes adatok elemzése azt mutatja, hogy ezek a gyermekek nagyobb valószínűséggel idősebbek, fekete bőrűek és asztmások.
A Covid-19 és ITO-n kezelt gyermekek. 1. rész
Csak keveset tudunk azokról a gyermekekről, akiknél olyan súlyos a Covid-19 megbetegedés lefolyása, hogy intenzív osztályos ellátást igényelnek, mivel viszonylag kevesen vannak, de az országos nyilvántartásból származó előzetes adatok elemzése azt mutatja, hogy ezek a gyermekek nagyobb valószínűséggel idősebbek, fekete bőrűek és asztmások.
Jog az egészségügyben 7.
Kártérítési felelősség bírói gyakorlata
Az empagliflozin előnyös a nem-diabeteses HFrEF-betegek esetén
Nagyméretű klinikai vizsgálatok igazolták a nátrium-glükóz kotranszporter-2 (SGLT2) gátlók előnyeit diabetesben és csökkent ejekciós frakcióval járó szívelégtelenségben (HFrEF) szenvedő betegek esetében.