Miért pont balról jobbra járnak az órák?
Gondolhatnánk, szinte véletlenszerű, hogy milyen irányban járnak az órák mutatói, elvégre valamerre csak járniuk kell. Ez azonban nincs teljesen így, a magyarázat pedig sokkal régebbről ered, mint hinnénk.
Újabb különleges tej érkezik: jön a tevetej
Jócskán kinőtte az arab, illetve afrikai országokat a tevetej mint termék. Az egyre nagyobb igényeket, úgy tűnik, magyar fejlesztés elégítheti ki, ami teljes tevetejreformot sejtet.
Fény derült a kutyák barátságos viselkedésének az okára
Az ELTE etológusai és amerikai kutatók legújabb eredményei szerint a kutyák háziasítás során kialakult extrém barátságos viselkedését egy gén kromoszómakörnyezetének térszerkezete is befolyásolja.
Ekkor kezdett az ősember főzni
A főzést ma már sokan egyfajta tudománynak tekintik, amihez a hozzáértő séfek és az önjelölt szakácsok is nagyban hozzájárultak. Ez azonban nem volt mindig így, az ember őse sokáig egyáltalán nem főzte meg az ételeit és eddig az is kérdéses volt, hogy pontosan mikor kezdte el alkalmazni a tüzet arra, hogy felmelegítse, majd később megfőzze az ételeket.
Kismamák tanították a vemhes orángutánt szoptatni
Van bizonyíték rá, hogy az állatok tanulhatnak az embertől. Hónapokon át 30 nő szoptatta csecsemőjét egy terhes orángután előtt, hogy megtanítsák az állatot, hogyan kell gondoskodni újszülöttjéről.
5 növény, ami távol tartja a szúnyogokat
A szúnyogok nyáron rengeteg bosszúságot okozhatnak, arról nem beszélve, hogy számos kórokozót hordoznak és egyre többféle vírust terjeszthetnek. Érdemes távol tartani őket, ám ez nem mindig egyszerű. Ha nem akarunk mesterséges szerek felé fordulni ellenük, akkor vessük be a növények erejét.
Ezek az országok használhatják fel legjobban az MI-t
Mesterséges intelligencia-készültség tanulmányt készített az egyes országokról a Nemzetközi Valutaalap, az IMF. A készültségben élen járó országok felkészültebbek az MI lehetséges előnyeinek kihasználására, és a vele járó kockázatok kezelésére.
Meglepő dolgokat mondott a szakértő a hosszú életre vágyóknak
Amíg 2000-ben a világon 151 ezren töltötték be a 100. életévüket, addig ez a szám 2021-es adatok szerint nagyjából triplájára nőtt. Úgy tűnik, az emberek mostanában hosszabb ideig élnek, a következő években pedig a szám további növekedésére számítanak.
A mikroműanyagok a hazai vizeket sem kímélik
A szennyvízben előforduló mikroműanyagok kimutatására és elemzésre 2021-ben a Duna Régió Stratégia nemzeti koordináció megbízásából készült tanulmány.
Megvan az igazi Atlantisz?
Különös, elsüllyedt szigetre bukkantak kutatók a spanyol partok közelében. A tudósok úgy sejtik, hogy ez a földdarab lehet az, amit egykor Platón és az ókori görögök Atlantiszként emlegettek, és ami a legenda szerint isteni büntetés miatt süllyedt a víz alá.
Hatalmas mennyiségű víz lehet a Marson, de szinte lehetetlen hozzáférni
Egy új tanulmány szerint óriási mennyiségű folyékony víz húzódhat meg a Mars felszíne alatt, azonban a 10-20 kilométer mélyen lévő vizet, amely a felszínen akár óceánokat tölthetne meg, a gyakorlatban nagyon nehéz lenne elérni.
Szakértők szerint ezért nem tanácsos ventilátor mellett aludni éjszaka
Ha ön is azok közé tartozik, akiknél egész éjjel megy a ventilátor a hőség miatt, akkor érdemes elgondolkodni a szakember tanácsain, miszerint nem egészséges éjjel ventilátor mellett aludni.
Meglehet a felesleges CO2-kibocsátás kulcsa Európában
Az őserdők szénmegkötése sokkal nagyobb, mint korábban gondolták. Magyarországon a legöregebb, legtermészetesebb állomány a Kékesen található 3 ezer éve háborítatlan ősbükkös. Ám az erdőink jelenleg nem ilyenek, a "visszavadításért" tenni kellene.